Angļu valoda

talr-woodcon

„MiTek” tehnoloģijas koka būvelementu panākumi

Lietotāju novērtējums:  / 3
SliktākaisLabākais 

Kopnes naglu plateLielākā daļa Centrāleiropas valstu jau pirms daudziem gadiem ir atzinušas modernas celtniecības tehnoloģijas un periodiski saskaņo savus celtniecības noteikumus ar jaunākajiem standartiem. Tas ir ļāvis panākt to, ka visas jaunceltnes un lielākā daļa atjaunoto celtņu ir ļoti energoefektīvas un saglabā augstu vērtību.

„MiTek" tehnoloģija sniedz ideālu risinājumu konstruktīvi izturīgu, zemas energoietilpības un pieejamu celtņu būvēšanai gan mājokļu, gan komerciālo būvju celtniecības jomā. Lielisko cenas un vērtības attiecību galvenokārt veido trīs aspekti:

  • Tehnoloģijas pamatā ir gudri konstruktīvi inženiertehniskie risinājumi, materiālu izlietojuma pilnveidošana un nepieciešamā konstruktīvā izturība.
  • Sistēma pamatojas uz rūpnieciskās ražošanas procesu principiem un nodrošina augstu produkcijas kvalitāti ar zemām izmaksām iespējami visīsākajā laika periodā.
  • Galaprodukts – būvelementi – ļauj celtniekiem ļoti ātri un precīzi montēt ēku būvlaukumā, nodrošinot lietošanai gatavu izstrādājumu ar augstu vērtību tā vietā, lai sāktu būvēt celtni no tukšas vietas, pakļaujot to visiem iespējamajiem laika apstākļiem un risinot celtniecības grafika un darbu izpildes precizitātes problēmas.

Metāla konektors iestrādāts koka kopnē Konstruktīvo izturību nodrošina īpaša metāla savienotāju plākšņu izmantošana, kas nekustīgi savieno koka konstrukcijas mezglus. Tieši koksne nodrošina mazu svaru un zemas izmaksas. Koksne, kas ir 15 reizes vieglāka par tēraudu un septiņas reizes vieglāka par betonu, nodrošina vēlamo konstruktīvo izturību. Panākumu garantija ir gudru celtniecības inženiertehnisko risinājumu, īpašas jumta konstrukcijas savienotāju plākšņu un koksnes kā celtniecības materiāla labāko īpašību apvienojums. (Attēls: Metāla konektors iestrādāts koka kopnē)

Izmantojot „MiTek" tehnoloģiju, jumta kopņu laidums var sasniegt pat 40 metrus vai arī tas var būt pietiekami mazs, lai kalpotu par dārza nojumes jumta balstu. Tehnoloģijas izmantošanu neierobežo ēkas jumta izmēri vai forma.

Koka būvelementus parasti izmanto daudzās industriālajās valstīs. Piemēram, Ziemeļamerikā, Skandināvijā un Austrālijā koka būvelementu tirgus daļa mājokļu celtniecības tirgū ir aptuveni 90%. Koka konstrukcijas daudzām ģimenēm nodrošina pieejamu mājokli ar zemu energoietilpību un ilglaicīgu izturību. Daudzās Eiropas Savienības dalībvalstīs, piemēram, Lielbritānijā un Vācijā, priekšroka tiek dota noturīgas jumta konstrukcijas celtnēm, kurās ir izmantoti koka būvelementi.

Jaunais Eirokodekss „Eurocode 5" ir īpaši izstrādāts, ņemot vērā koka konstrukciju specifiku, un nosaka nepieciešamos metāla savienotāju (piemēram, pēc „MiTek" tehnoloģijas izgatavoto metāla savienotāju) kvalitātes kritērijus citos standartos, piemēram, standartā EN 14545. Koksnes izmantošanu un tās kvalitātes kritērijus nosaka standarts EN 338 un citi Eiropas normatīvie dokumenti, līdz ar to koksne tāpat kā tērauds un betons ir celtniecības materiāls ar definētām īpašībām.

Koka ēkas

Koka būvelementu ražošanu reglamentē standarts EN 14250. Eirokodeksa dokumenti definē ražošanas procesu un koka būvelementos izmantojamos materiālus. Nevienai citai celtniecības tehnoloģijai Eiropas Savienībā nav tik pilnīgas, derīgas un obligātas dokumentācijas. Svarīgi minēt arī metāla savienotājiem obligāto CE atbilstības sertifikātu un Eiropas Tehnisko apstiprinājumu (ETA), kas nosaka katra konkrētā savienotāja jumta konstruktīvo izturību un atbilstību standartiem. Kopumā tas padara koka celtniecības tehnoloģiju par vienu no drošākajām un uzticamākajām visā nozarē. (Attēls: Baznīcas projekts Lietuvā).Baznīcas projekts Lietuvā

Vislielākie iebildumi pret koka būvelementiem ir saistīti ar koka konstrukcijas ugunsdrošību. Tomēr, kā to liecina Pasaules Tirdzniecības centra straujā sabrukšana, uguns ir ne tikai koka celtņu problēma. Tērauda konstrukcijas sabruka pēc 50 minūšu ilgas intensīvas uguns iedarbības.

Uguns radītā siltuma enerģija liek tēraudam kust, bet kokam pārogļoties. Tērauds 400–500°C temperatūrā zaudē līdz 50% kristāliskā režģa izturības, koks šādā temperatūrā tikai sāk lēnām degt un pārogļoties, būtiski nezaudējot savu konstruktīvo izturību. Atkarībā no sijas biezuma pārogļojums, kas veidojas ap serdi, izolē koksnes iekšieni, saglabājot par aizdegšanās punktu zemāku temperatūru. Šā iemesla dēļ ugunsgrēka gadījumā tērauda un betona ēkas sabrūk ļoti ātri un pilnībā, bet koka ēkas deg lēnām un ļoti bieži arī nesabrūk.

Koka priekšrocība ir tā izturība līdz pat kritiskai uzliesmošanas temperatūrai. Tērauda un dzelzsbetona sliktā īpašība ir ievērojama izturības zaudēšana paaugstinātā temperatūrā. Tomēr uguns iznīcina jebkādas ēkas neatkarīgi no materiāliem, kas izmantoti to būvēšanai.

Ziemeļamerikā un dažās Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, tiek sertificēta koka būvelementu noturība pret uguni kombinācijā ar virsmas aizsardzības materiāliem, piemēram, vieglām ģipša plāksnēm, līdz pat 120 minūtēm (divām stundām).

Koka būvelementu izmantošana sabiedriskajās ēkās, piemēram, lielveikalos, sporta arēnās un skolās, ir ļoti izplatīta un to aizsargā nacionālie būvniecības likumi.

Kopnes konektora savienojums pēc ugunsgrēkaBaltijas reģionā veiktie izmēģinājumi ''Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta'' (MeKa) pētnieka Edgara Bukšāna maģistra darba tēzes apstiprina nepietiekami novērtēto un sabiedrībā kļūdaini interpretēto koksnes ugunsizturību. (Attēls: Konektora savienojums pēc ugunsgrēka)

Koka būvmateriālu vispievilcīgākās īpašības cita starpā ir to ilgtspējīgums un pievienotā vērtība, kas izpaužas kā zema energoietilpība un zema siltumvadāmība, ko nodrošina koksnes būvmateriālu dabīgās īpašības. Koka izmantošana ir tieši saistīta ar mežrūpniecību, kokapstrādes rūpniecību, projektēto koksnes izstrādājumu nozari (piemēram, OSB rūpnīcas) un visbeidzot ar mežu kā dabas un ainavas daļu. Ataugošais mežs nodrošina bieži atjaunojošos vietējos resursus. Enerģijas apjoms, kas nepieciešams, lai pārvērstu koku par dēļiem, ir aptuveni 1000 reizes mazāks par to, kas nepieciešams, lai saražotu atbilstošu daudzumu tērauda vai betona. Koksne ir vietējais resurss, kas nodrošina valsts ekonomikas vērtību, pārējie celtniecības materiāli un izejmateriāli ir jāiegūst vai jāimportē, tādēļ ekonomikas vērtība tiek izvesta no valsts uz citiem reģioniem.

Spēcīga mežrūpniecības un kokapstrādes nozare nodrošina stabilu un ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, saglabājot valstij lielāko daļu iegūtās vērtības. Celtniecība, izmantojot koksni un iepriekš sagatavotas koka daļas, nodrošina tirgu vietējai rūpniecībai, rada darbavietas, nodrošina ekonomikas attīstību ilgtermiņā un ilgtspējīgas ēkas ar augstu vērtību valsts iedzīvotājiem. (Attēls pa kreisi: Jumta būvkonstrukcija izmatojot koka kopņu tehnoloģiju. Attēls pa labi: Koka kopnes izmantojot mansarda stāva būvniecībā)

Jumta konstrukcija izmatojot koka kopņu tehnoloģijuKoka kopnes izmantojot mansarda stāva būvniecībā

Lietošanas vienkāršība un ēkas augstā kvalitāte ir galvenais „MiTek" tehnoloģijas izmantošanas aspekts. Izmantojot īpašu analīzes programmatūru, ēkas arhitektūras risinājums tiek izanalizēts jau CAD rasējumu stadijā un tad arī tiek veikti visu detaļu aprēķini. „MiTek" programmatūra ļauj arhitektam dažu stundu laikā pabeigt visu projektu, nodrošinot pilnu ražošanas rasējumu komplektu, materiālu aprēķinus un pilnībā dokumentētus konstruktīvos aprēķinus.

Nākošais posms ir koka būvelementu izgatavošana atbilstoši koka konstrukcijas specifikācijai. Šajā posmā svarīga ir atbilstoši Eirokodeksam sertificētā „MiTek" savienotāju pēdējais posms ir konstrukcijas būvelementu uzstādīšana būvlaukumā, kas ļauj tos likt kopā gluži kā „LEGO" blokus. Būvlaukumā uzstāda tikai rūpnīcā pilnībā izgatavotus elementus. Būvelementu pārdomātā koka būvkonstrukcija ļauj tajos ievietot visas elektriskās un sanitārtehniskās instalācijas. Tas ietaupa būvlaukumā uz vietas veicamo darbu un arī materiālus un ļauj dažu dienu laikā uzcelt pilnībā pabeigtu māju.alitāte, kas nodrošina katra savienojuma stiprību.

Procesa vienkāršība un ātrums vidēja lieluma ģimenes mājai ietaupa līdz 25% celtniecības izmaksu . Papildu ekonomiju nodrošina „MiTek" tehnoloģijas izmantošana, izmantojamā kokmateriālu daudzuma optimizācija un zemu izmaksu nodrošināšana, saglabājot augstu ražošanas procesa kvalitāti.

Ar „MiTek" tehnoloģiju tiek izgatavotas arī lieliski izolētas sienas modernām pasīvām mājām, grīdu kasetes un jumta elementi vai jumtu kopnes kompleksām dzelzsbetona ēku kārbām un tukšām kārbu sistēmām. Tehnoloģija nodrošina plašu lietošanas daudzveidību dažādās celtniecības nozares jomās. (Attēls pa kreisi: Koka kopņu ražošanas process. Attēls pa labi: Koka kopnes kā veidņi betona konstrukcijām)

Koka kopnes kā veidņi betona konstrukcijāmKoka kopņu ražošanas process

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

Jaunākie raksti

Kas mēs esam?

SIA Woodcon ir viens no dažiem koka kopņu ražotājiem Latvijā, kurš ir ieguvis tiesības marķēt savu produktu ar CE zīmi, sertificējot savu produkciju pēc Eiropas standarta EN 14250:2010. Lasīt vairāk...

Ko mēs darām?

  • Koka karkasu un koka kopņu projektēšana;
  • Augstas kvalitātes koka kopņu ražošana;
  • Droša produkcijas piegāde uz Jūsu būvobjektu. Lasīt vairāk...

 

Foto galerija

jumta kopnes 1jumta kopnes 2jumta kopnes 3