Angļu valoda

talr-woodcon

Kāpēc sabrūk jumta kopnes?

Šo jautājumu uzdod daudzi pēc tam, kad jumta konstrukcija ir sabrukusi. Šo jautājumu bieži uzdod pēc ugunsgrēka vai vētras. Skaidrs ir tas, ka ļoti reti jumta konstrukcijas sabrukšanas iemesls ir nepareizi uzprojektēta koka konstrukcija vai patstāvīgi uzstādītas jumta kopnes. Šiem iemesliem var būt traģiskas sekas. Šo jautājumu mums uzdod ļoti bieži. Kad pēc traģiskā notikuma ir pagājis laiks un sekas ir likvidētas, tad ir grūti atrast iemeslus. Šādās situācijās bieži vaino koka kopnes.

Kopsavilkumā par iemeslu varētu būt nepareizs projekts, nekvalitatīvs kokmateriāls vai atbalsta vietas, pārslogota jumnta konstrukcija, neatbilstošs kopņu remonts, plānotā dzīvojamā platība mansarda kopnēm tiek izmantota kā noliktava vai dažādu mehānisku iekārtu novietošanai, neatbilstoša iezāģēšana vai uzrbšana, kā arī laika apstākļu radītā ietekme, šie ir visbiežākie iemesli koka kopņu sistēmas sabrukšanai.

Iesākumā ieskatīsimies vēsturē. 1960.gados Amerikas Savienotajās valstīs strauji pieauga rūpnieciski ražotu koka kopņu popularitāte. Tagad visas jumtu un pārsegumu koka konstrukcijas, kuras ražotas no koka sauc par koka kopnēm ar perforētu metāla plākšņu savienotājiem. Visas jumta un pārseguma kopnes projektē kā daļu no kopējās jumta konstrukcijas sistēmas, tas nozīmē, ka katra detaļa tiek aprēķināta atsevišķi, ievērtējot pārnestās slodzes no viena elementa uz otru, kā arī materiāla kvalitāti.

Pareizi uzmontējot jumta un pārseguma kopnes, kuras projektē kā vienotu sistēmu, tās arī darbojas kā viena sistēma. Īsi un skaidri:

 • Daudzām vecām ēkām vēl joprojām ir spāru konstrukcijas un/vai paštaisītas kopnes.
 • Vecums, kvalitatīvs inženieru aprēķins, sertificēti materiāli, profesionāla koka konstrukciju montāža un paredzētais pielietojums ļoti nopietni ietekmē jebkuru būvmateriālu, ieskaitot jumta un pārseguma kopnes.
 • Jumta tecēšana bojā koka un metāla konstrukcijas. Pārseguma kopnes nopietni ietekmē cauruļu tecēšana, kuru parasti uzreiz nepamana.
 • Cilvēkiem liekas vilinoša plašā bēniņu telpa, kuru veido kopņu saites un atgāžņi, gandrīz katrā gadījumā ir neizpratne un katastrofāli daudz šī telpa tiek izmantota nepareizi kā noliktava vai mehānisko sitēmu (gaisa ventilācijas sitēmas, ūdens boileri, utt.) izvietošanas telpa.
 • Oriģinālam jumtu segumam tiek pa virsu uzlikts cits segums, kas izraisa bīstamu pārslodzi projektētai kopņu konstrukcijai, kā arī tiek palielināta siltumizolācija un teritorijās ar lielu sniega slodzi tas paildzina sniega slodzi uz jumtu, jo sniegs nokūst lēnāk.
 • Katrs no mums vēlas energoefektīvus rsinājumus, tapēc jums jāņem vērā, ka projektējot kopņu konstrukciju jūsu jumtam, tiek paredzēti zināmi siltuma zudumi un ja jūs izveidojat jaunu energoefektīvāku siltumizolāciju, sniegs vairs nekūst tik ātri, kā pirms tam...kas palielina slodzi jumta konstrukcijai, kuru nevarēja paredzēt, kad konstrukcija tika projektēta.
 • Amerikas Savienoto valstu rietumu krastā lielāka daļa kopņu jumta konstrukcijas tika ražotas izmantojot rietumu krasta koku sugas ar visām tām raksturīgām stiprām un vājām īpašībām.
 • Ja jūs pavērotu dzīvojamās mājas un biroju ēkas, jūs uzreiz pamanītu vietas, kurām nepieciešams remonts. Koka kopnes jūs neredzēsiet, tāpēc aizmirstās, ka tās arī, iespējams, jāremontē. Vairums gadījumu, tās nekad nav apsekotas un remontētas.

Ņemot vērā iepriekš rakstīto, ja jūs vēlētos veikt kārtīgu ekspertīzi, tad to būtu jādara sertificētam būvinženierim, kuram ir zināšanas un pieredze ar koka kopnēm. Jumta kopņu konstrukcija jāapseko ļoti sīki. Ja pastāv nopietnas šaubas par kopējās sistēmas stabilitāti, tad jāsastāda apsekošanas akts, kur tiek norādīti defekti, to novēršanas risinājums un kritiskais termiņš kurā defekti jānovērš. Ir vēl viens jumta sabrukšanas iemesls, kurš laiku pa laikam novērojams piekrastes zonās, kuras nav pasargātas no viesuļvētrām. Tas ir novērots arī Amerikas Apvienoto valstu dienvidrietumos un vidusdaļā, kā arī līdzīgās vētrainās vietās visā pasaulē. Kad vējš pūš pāri un apkārt noslēgtai ēkai, tas rada spiedienu uz koka konstrukciju no ārpuses. Šis ļoti spēcīgais spiediens, kurš tiek pielikts no ārpuses var summēties gan kā pozitīvs spēks, gan kā negatīvs spēks.

Kad lielā vēja spēks tiek iekšā ēkā, tad tiek radīts iekšējais spiediens. Kad ēkai tiek radīts iekšējais spiediens, tad šis spēks spiež sienas uz āru, bet jumtu uz augšu. Tajā pašā laikā vējš vēl joprojām pūs apkārt un pāri ēkai, mēģinot apgāst sienas un nopūst jumtu. Reizēm šāds tornado haoss var radīt katastrofālas sekas. Iekšējais spiediens var radīt spiedienu arī uz tuvu esošās blakus ēkas sienām un jumtu. Lielākā daļa ēku nav projektētas šādām ārkārtas slodzēm. Masveida sabrukšana var sākties ar vienu koka konstrukciju un pāriet uz nākamo, tas ir tā pat kā ar domino. Lai novērstu šādus nenormālus apstākļus, augstākai prioritātei jābūt logu un durvju aizsardzībai. To var redzēt televīzjiā, kad māju īpašnieki aizsit ar dēļiem logus un durvis pirms orkāna. Tagad tu saprotu, ka tas nav tikai tapēc, lai pasargātu stiklus no izsišanas.

Ja jums ir jauna uzcelta māja, kura nesen celta, tad noteikti šādi apstākļi tika ievērtēti projektā. Šo risku vecās ēkās vajadzētu profesionāli novērtēt.

Nav svarīgi vai jūsu māja ir Amerikas Savienoto valstu piekrastes zonā, valsts vidusdaļā vai līdzīgās vietās Pasaulē, kur var būt šādi tornado uzbrukumi, jebkurā gadījumā, iekšejā spiediena novēršana ir ļoti svarīga, lai saglabātu ēkas jumta konstrukciju izturību vēja brāzmu laikā.

Koka karkasa risinājumi

Kamēr Būvinspektori un/vai Glābšanas dienesta atbildīgās amatpersonas neapsekos koka karkasa mājas, kuras ir nokalpojušas zināmu laiku, un kuras nav projektētas, būvētas un uzturētas tā, lai novērstu traģiskus negadījumus, tikmēr visos negadījumos vainos jumta kopnes. Apsekošana nav sarežģīta, galvenokārt nepieciešamas tikai kāpnes, laba redze un labs apgaismojums, nav nepieciešama inženierzinātne, nav nepieciešams profesionālis, jo apsekošanas laikā ar neapbruņotu aci bieži ierauga sekojošas lietas:

 • Bēniņu telpa, kur atrodas koka kopnes saites un atgāžņi, tiek izmantota kā neplānota smagu mantunoliktava;
 • Tur atrodas mehāniskas ierīces, tādas kā gaisa kondicionēšanas aprīkojums, ūdens boileri, utt.
 • Iemitinājušies termīti, skudras, grauzēji un citi kaitēkļi, kas rada koka konstrukcijas bojājumus.
 • Rūsa, korozija, sēnīte un citi jumta kopņu materiālu bojāšanās iemesli, kurus izraisa laika apostākļi un vide;
 • Projektā neparedzēta koka kopņu sitēmas pārveidošana, iezāģējot, izurbjot caurumus iedzīvotāju vajadzībām;
 • Papildus dekoratīvas jumta konstrukcijas uzstādīšana, tādas kā parapeti un tornīši.
 • Uzlikts jauns jumta segums vecajam pa virsu nekonsultējoties ar speciālsitiem;
 • Iemeties postošs brants un korozija, kuru izraisa nesalabots tekošs jumts;
 • Uzstādīta papildus griestu siltumizolācija, kas ir kā papildus svars uz koka konstrukciju un tā palielina siltumizolāciju, un teritorijās, kur ir daudz sniega, sniegs nenokūst tik ātri kā plānots konstrukciju aprēķinos;
 • Daļēji nobloķētas vai pat aizsērējušas jumta notekas lēzenajiem jumtiem spēcīga lietus laikā var projektētam jumta segumam dubultot svaru.

Kopsavilkumā, visu ko cilvēks uzbūvē, cilvēks var izmantot ļaunprātīgi. Koka kopnes ir ļoti izturīgas un praktiskas. Gandrīz katra jumta kopņu sistēmas sabrukšanu var viegli paredzēt un novērst bez lieliem ieguldījumiem.

Saistītie raksti:

Kas mēs esam?

SIA Woodcon ir viens no dažiem koka kopņu ražotājiem Latvijā, kurš ir ieguvis tiesības marķēt savu produktu ar CE zīmi, sertificējot savu produkciju pēc Eiropas standarta EN 14250:2010. Lasīt vairāk...

Ko mēs darām?

 • Koka karkasu un koka kopņu projektēšana;
 • Augstas kvalitātes koka kopņu ražošana;
 • Droša produkcijas piegāde uz Jūsu būvobjektu. Lasīt vairāk...

 

Foto galerija

jumta kopnes 1jumta kopnes 2jumta kopnes 3