Angļu valoda

talr-woodcon

Kā darbojas koka kopnes?

Ēku evolūcijas procesā ir bijuši divi svarīgi attīstības posmi kopš laika, kad cilvēks pirmo reizi izmantoja koksni vai akmeni, lai izveidotu sev pajumti. Šie materiāli bija pirmie, kas tika izmantoti kā vienkāršas sijas. Romieši izgudroja arkas, un kopnes tika attīstītas viduslaiku Eiropā. Sija var balstīt smagumus, pateicoties tās lieces izturībai. Šādā veidā darbojas spāres, brusas, garensijas, pārsedzes un rīģeļi. Parasti sijas augšmala ir pakļauta saspiešanai, bet apakšmala - nostiepei. Šie spriegumi sasniedz maksimumu sijas laiduma vidū, dubultojot laidumu, sijas izturība ir jāpalielina četras reizes. Noslogotām sijām ir tendence ieliekties. Ieliekums ir lielākā mērā atkarīgs no laiduma garuma, nekā no izturības palielinājuma.

Romiešu arkveida tiltsRomiešu arkveida tilts. Romieši atklāja, ka, savienojot akmeņus savā starpā arkas formā, viņi varēja izveidot garākus laidumus, nekā izmantojot akmeņus kā vienkāršas pārsedzes vai sijas. Arkā akmeņi ir saspiesti. Arka turēsies tik ilgi, kamēr vien balsti vai pretbalsti abos arkas galos nodrošinās pretestību un neizpletīsies katrs uz savu pusi. Koka sijas arī var tikt atspiestas viena pret otru tā, lai veidotos arkas. Koksnes komponentes būs savstarpēji saspiestas un darbosies arī kā parastas sijas. 

 

Koka arkaKoka arka. Lai arku pārveidotu par kopni, ir jānodrošina saite starp diviem pretbalstiem tā, lai arka tos nevarētu atgrūst. Arkas, sijas, saišu kombinācijas ir pašbalstošas - tā mēs iegūstam kopni. Gang-Nail kopnes balstās uz šīm vienkāršajām koka konstrukcijām. Visas kopnes sastāvdaļas ir no koka, savienojumi starp sastāvdaļām tiek veidoti, izmantojot Gang-Nail savienošanas plāksnes.


Vienkārša arkveida kopneVienkārša kopne ar arkveida spāri un saiti. Kopnes raksturīgo izskatu veido karkass, kas sastāv no daudziem maziem trīsstūrīšiem. Trīsstūris ir dabiski stabila forma, salīdzinoši ar četrstūrveida karkasu, ja vien tā savienojumi nav nekustīgi, vai arī tas ir sastiprināts no stūra līdz stūrim. Šāds stiprinājums, protams, padarītu četrstūri par diviem saistītiem trīsstūriem kopnē. Komponentes, kas veido kopnes perimetru - joslas - parasti darbojas gan kā sijas, gan kā saites vai statņi. Jo mazāks attālums starp kopņu savienojumiem, jo vajadzīgs mazāks joslas šķērsgriezums.

Tipiska 'A'veida gang-nail kopneTipiska „A” veida Gang-Nail kopne. Tomēr jo kopnē ir vairāk savienojumu, jo dārgāk izmaksā tās izgatavošana. Kopnes projektētājs var izvēlēties joslu un režģojumu izvietojumu, viņam ir jāatrod līdzsvars starp strukturālo un ražošanas efektivitāti tā, lai jumta konstrukcija varētu izturēt pieliktās slodzes.

Saistītie raksti:

Kas mēs esam?

SIA Woodcon ir viens no dažiem koka kopņu ražotājiem Latvijā, kurš ir ieguvis tiesības marķēt savu produktu ar CE zīmi, sertificējot savu produkciju pēc Eiropas standarta EN 14250:2010. Lasīt vairāk...

Ko mēs darām?

  • Koka karkasu un koka kopņu projektēšana;
  • Augstas kvalitātes koka kopņu ražošana;
  • Droša produkcijas piegāde uz Jūsu būvobjektu. Lasīt vairāk...

 

Foto galerija

jumta kopnes 1jumta kopnes 2jumta kopnes 3